امروزه دستگاه های حضور و غیاب برای کنترل و مونیتور کامل و موثر رفت و آمد پرسنل، از ملزومات شرکت ها و سازمان ها و موسساتی که با تعدادی پرسنل سر و کار دارند. این نیاز با افزایش تعداد پرسنلی که باید مدیریت شوند، رشد خواهد کرد. اما انتخاب دستگاه حضور و غیاب مناسب و متناسب با نیازهای سازمان شما، در صورتیکه شما تخصص کافی نداشته باشید، کار مشکلی خواهد بود.

در این قسمت به برخی از نکات کلیدی که شما را در انتخاب دستگاه حضور و غیاب متناسب با نیازهایتان کمک خواهد کرد، اشاره خواهد شد.

۱) شما به دنبال چه نوع دستگاه حضور و غیابی هستید ؟

  • کارت خوان های بدون تماس (دستگاههای RFID)
  • دستگاه های بیولوژیکی (اثر انگشت، اسکن شبکیه چشم)
  • دستگاه های پانچ دستی

عملکرد دستگاه کارت خوان بدون تماس به این صورت است که هنگامی که کارت RFID ثبت شده در سیستم و متناظر با کاربر در مقابل دستگاه قرار می گیرد، کاربر شناسایی خواهد شد. یک دستگاه مبتنی بر اثر انگشت پرسنل را با تطبیق الگوی اثر انگشت وی با اثر انگشتهای ثبت شده در پایگاه داده شناسایی خواهد کرد. دستگاههای تشخیص دست کاربران را با شکل و اندازه دستشان تشخصی می دهند.

۲) آیا شما به دستگاههای کنترل دسترسی نیز نیاز دارید ؟

دستگاههای حضور و غیاب معمولا امکان کار با دستگاههای کنترل دسترسی را نیز دارند. در این حالت، دستگاه ورود / خروج به شرکت یا سازمان شما را کنترل خواهد کرد، در نتیجه اطلاعات دقیق در مورد وضعیت کارکنان در اختیار شما قرار خواهد داد. برای این منظور شما برای هر در ورود و خروج نیاز به یک دستگاه کنترل دسترسی خواهید داشت.

پس شما باید تمام درهای ورود و خروج مورد نظر را جهت استفاده از دستگاه کنترل دسترسی انتخاب نمایید. این عملیات می تواند فقط برای مکانهای خاصی از شرکت مانند اتاق سرور درنظر گرفته شود.

۳) چه تعداد از پرسنل به صورت همزمان نیاز به ثبت تردد (ورود یا خروج) خواهند داشت ؟

اگر تعداد پرسنلی که در یک زمان اقدام به ثبت تردد خود خواهندکرد زیاد است، شما به دستگاهی نیاز دارید که سرعت شناسایی آن بالا باشد. بعضی از دستگاههای بیولوژیکی چندین ثانیه زمان برای فرآیند تشخیص اثر انگشت نیاز دارند، که این زمان منجر به ایجاد صفهای طولانی کارمندانی که قصد ورود به شرکت را دارند، می شود.

۴) گنجایش دستگاه

دستگاههای حضور و غیاب در تعداد ترددهای قابل ذخیره سازی محدودیت دارند. اگر تعداد کارمندان شما زیاد است، شما باید دستگاهی را انتخاب نمایید که حافظه ذخیره سازی اطلاعات ترددها و پرسنل آن زیاد باشد.

به عنوان مثال، اگر شما ۱۰۰۰ کارمند در سازمان شما مشغول کار باشند و بطور متوسط هر کارمند در روز ۵ بار تردد ثبت کند، در روز ۵۰۰۰ تراکنش ثبت خواهد شد. در صورتیکه دستگاهی با حافظه ذخیره سازی ۵۰۰۰۰ تراکنش تهیه کنید، دستگاه قابلیت ذخیره سازی اطلاعات را تا ۱۰ روز خواهد داشت.

۵) چه تعداد شعبه یا موقعیت برای ثبت عملکرد پرسنل در نظر گرفته اید ؟

در صورتیکه شرکت یا سازمان شما دارای شعب مختلف یا مکانهای مختلفی است که تمایل به مانیتور و ثبت تردد پرسنل کلیه شعب یا مکانها از دفتر مرکزی یا یک نقطه خاص را دارید، شما به دستگاههایی نیاز دارید که از روش ارتباطی شبکه یا TCP/IP بهره مند هستند. البته نرم افزاری که بتواند اطلاعات را از کلیه شعب جمع آوری نموده و در یک نرم افزار مرکزی پردازش نماید، بخش مهم دیگری از تصمیم گیری شما به حساب می آید.

ارسال دیدگاه