راهنمای انتخاب دستگاه حضور و غیاب مناسب

     دستگاه حضور و غیاب  امروزه براي كنترل كامل و موثر رفت و آمد پرسنل، از ملزومات شركت ها و سازمان ها و موسساتی كه با تعدادی پرسنل سر و كار دارند. اين نياز با افزايش تعداد پرسنلی كه بايد مديريت شوند، رشد خواهد كرد. اما انتخاب دستگاه حضور و غياب مناسب و متناسب با نيازهای سازمان شما، در صورتيكه شما تخصص كافی نداشته باشيد، كار مشكلی خواهد بود.

در اين قسمت به برخي از نكات كليدی كه شما را در انتخاب دستگاه حضور و غياب متناسب با نيازهايتان كمك خواهد كرد، اشاره خواهد شد.

۱) شما به دنبال چه نوع دستگاه حضور و غيابی هستيد ؟

  • كارت خوان های بدون تماس (دستگاههاي RFID)
  • دستگاه های بيولوژيكی (دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی ، تشخیص چهره )
  • دستگاه هاي پانچ دستی

۲) آيا شما به دستگاههای كنترل دسترسی نيز نياز داريد ؟

دستگاه حضور و غياب اثرانگشتی , تشخیص چهره و کارتی معمولا امكان كار با دستگاههای كنترل دسترسی را نيز دارد.

در اين حالت، دستگاه ورود / خروج به شركت يا سازمان شما را كنترل خواهد كرد، در نتيجه اطلاعات دقيق در مورد وضعيت كاركنان در اختيار شما قرار خواهد داد.

برای اين منظور شما براي هر درب ورود و خروج نياز به يك دستگاه كنترل دسترسی خواهيد داشت.

پس شما بايد تمام درهای ورود و خروج مورد نظر را جهت استفاده از دستگاه كنترل دسترسی انتخاب نماييد. اين عمليات می تواند فقط برای مكانهای خاصی از شركت مانند اتاق سرور درنظر گرفته شود.

۳) چه تعداد از پرسنل به صورت همزمان نياز به ثبت تردد (ورود يا خروج) خواهند داشت ؟

اگر تعداد پرسنلی كه در يك زمان اقدام به ثبت تردد خود خواهندكرد زياد است، شما به دستگاهی نياز داريد كه سرعت شناسايی آن بالا باشد. و با افزایش تعداد الگوهای انگشت و یا چهره از کارایی دستگاه کاسته نشود.

ایرادهایی که در این مواقع مشاهده می گردد, عبارت است از کندی دریافت از شبکه, کندی دریافت از طریق فلش, کندی در ثبت تردد از طریق انگشت و یا چهره و …

۴) گنجايش دستگاه

انواع دستگاه حضور و غياب در تعداد ترددهای قابل ذخيره سازی محدوديت دارند.

اگر تعداد كارمندان شما زياد است، شما بايد دستگاهی را انتخاب نماييد كه حافظه ذخيره سازی اطلاعات ترددها و پرسنل آن زياد باشد.

به عنوان مثال، اگر شما ۱۰۰۰ كارمند در سازمان شما مشغول كار باشند و بطور متوسط هر كارمند در روز ۵ بار تردد ثبت كند، در روز ۵۰۰۰ تراكنش ثبت خواهد شد.

در صورتيكه دستگاهی با حافظه ذخيره سازی ۵۰۰۰۰ تراكنش تهيه كنيد، دستگاه قابليت ذخيره سازی اطلاعات را تا ۱۰ روز خواهد داشت.

۵) چه تعداد شعبه يا موقعيت براي ثبت عملكرد پرسنل در نظر گرفته ايد ؟

در صورتيكه شركت يا سازمان شما داراي شعب مختلف يا مكانهاي مختلفی است كه تمايل به مانيتور و ثبت تردد پرسنل كليه شعب يا مكانها از دفتر مركزي يا يك نقطه خاص را داريد، شما به دستگاههايی نياز داريد كه از روش ارتباطی شبكه يا TCP/IP بهره مند هستند. البته نرم افزاری كه بتواند اطلاعات را از كليه شعب جمع آوری نموده و در يك نرم افزار مركزی پردازش نمايد، بخش مهم ديگري از تصميم گيری شما به حساب مي آيد.

ارسال پاسخ