اهمیت وجود و ویژگی های دستگاه حضور غیاب

  امروزه همه مدیران در سازمانهای مختلف, یکی از نیازهای ضروری که به عنوان چالشی برای آنها به حساب می آید توان نظارت و بررسی وضعیت کاری پرسنل زیر مجموعه خویش است.

از جمله مصداقهایی این کنترل که اهمیت خاصی دارد داشتن امکان نظارت و کنترل ساعت ورود و خروج پرسنل سازمان است، زیرا این مساله مهمترین فاکتور محاسبه حقوق افراد به حساب می آید.

در برخی تحقیق ها به این نکته اشاره شده است که استفاده از دستگاه حضور و غیاب در یک شرکت 10 نفره می تواند در سال 1.5 میلیون تومان صرفه جویی مالی به همراه داشته باشد.

   تکنولوژی های پیشرفته امروزه به کمک مدیران آمده است. دستگاههای حضور و غیاب در ورودی سازمانها قرار می گیرد، پرسنل هنگام ورود و خروج موظف هستند به دستگاه مراجعه کنند و هویت خویش را تایید کنند.

شیوه های تایید هویت متفاوت است از جمله: کارت هوشمند، اثر انگشت، تشخیص چهره و… که در ادامه بحث به آن خواهیم پرداخت.

مزیتهای استفاده از دستگاههای حضور و غیاب

 • صرفه جویی در هزینه های سازمان و افزایش راندمان کاری
 • امکان استخراج انواع گزارشهای مدیریتی از اطلاعات دستگاه
 • پیشگیری از تخلفات در ثبت زمان ورورد و خروج و کاهش اشتباهات نیروی انسانی
 • ایجاد حس اعتماد در مدیران و همچنین پرسنل از ثبت دقیق زمانهای تردد
 • امکان محاسبه سریع حقوق و اضافه کاری ماهانه پرسنل
 • قابلیت نگهداری امن اطلاعات و سهولت بازیابی داده های ثبت شده
 • قابلیت دستیابی به امکانات و اطلاعات دستگاهها با حافظه ذخیره سازی USB و از بستر شبکه
 • امکان برنامه ریزی برای ثبت انواع وضعیت های کاری پرسنل اعم ازشیفتهای کاری، مرخصی، ماموریت، اضافه کاری و…

دستگاه حضور و غیاب

بررسی  خلاصه برخی ابزار های تعیین هویت در دستگاههای حضور و غیاب

کارت هوشمند

   در این سبک تایید هویت کاربران از کارتهای هوشمند(RFID) و کارتهایی که برای شناسایی پرسنل صادر شده است استفاده می شود.

کاربر با نزدیک کردن کارت به دستگاه ورود و خروج هویت خود را تایید میکند. امروزه این سبک تاییدیه به علت مشکلاتی که استفاده از کارت دارد بیشتر مناسب استفاده برای کاربران میهمان مناسب به نظر می رسد یا افرادی که برای انجام کارهایی به صورت موقت وارد مجموعه می شوند.

از مزیتهای استفاده از کارت می توان به مناسب بودن برای سازمانها و شرکتهای کوچک، سرعت در ثبت ورود و خروج و همچنین هزینه پایین آنها اشاره کرد و این کارتها معایبی همچون احتمال سو استفاده از کارت دیگران یا سپردن کارت به دیگران برای ثبت ورود و خروج و همچنین وابستگی به همراه داشتن کارت برای ثبت حضور اشاره کرد.

از این نوع دستگاه می توانیم به دستگاه حضور و غیاب پانچی (مکانیکی) اشاره کنیم .

از مزایای استفاده از روشهای تایید هویت به غیر از کارت می توانیم به پیشگیری از جعل و یا کپی برداری، غیر قابل گم شدن، فراموش نشدن و فرسوده نشدن اشاره کنیم.

تشخیص اثر انگشت نوری و خازنی

    تشخیص هویت افراد با توجه به اثر انگشت روشی ساده و پر کاربرد به حساب می آید. برای بررسی اثر انگشت، سیستمهای متفاوت از تکنولوژی های متفاوتی می توانند بهره ببرند. امروزه سیستمهای تشخیص اثر انگشت از طریق تکنولوژی های بر پایه نور بیشتر گسترش پیدا کرده است.

در این شیوه از بازتاب نوری که به انگشت تابیده شده است توسط دوربین های خاصی یک تصویر تهیه می شود که این عکس مشخصات انگشت را در خود دارد. علاوه بر روش استفاده از نور روشی دیگر نیز در سیستم ها تشخیص اثر انگشت استفاده میشود. این روش از صفحاتی خازنی برای اندازه گیری بار حاصل از تماس اثر انگشت استفاده میکند و با توجه به آن از اثر انگشت یک عکس تولید می کند.

این نوع تشخیص هویت توسط دستگاههای حضور و غیاب نیز مشکلاتی را به همراه دارد. در مدلهای نوری هنگامی که انگشت زخم یا خراشی روی انگشت باشد برای مقایسه اثر با مشکل مواجه خواهد شد و در مورد مدلهای خازنی نیز به مرور زمان صفحات خازنی خراب می شوند و یا صفحه ممکن است آسیب ببیند.

     استفاده از دستگاههایی که با اثر انگشت کار می کنند در برخی شرکتهای صنعتی که پرسنل عموما با ابزارهای دستی کار میکنند با نارضایتی همراه است. دلیل این امر به عدم تشخیص اثر انگشت به علت تماس دست با وسایل خشن و آسیب دیدن پوست انگشتان است.

در فصول سرد هم خشک شدن پوست باعث اخلال در تشخیص اثر انگشت توسط دستگاه می شود. به این موارد اشتباهات سهوی پرسنل در قرار دادن درست انگشت در محل مربوطه را اضافه کنید که باعث اتلاف زمان افراد خواهد شد.

برای پوشش اینگونه مشکلات عموما یک روش پشتیبان نیز در نظر گرفته میشود که ممکن است کارت و یا رمز عبور یا چهره باشد. از این دستگاهها می توانیم به مدلهای FP323 ، FP321 ، FP308 اشاره کنیم.

 

تشخیص چهره

      یکی دیگر از روشهای بیومتریک تشخیص هویت هوشمند تشخیص چهره می باشد. شیوه شناسایی چهره که در سیستم های حضور و غیاب به کار می رود مزایایی همچون دقت بالا ، جلوگیری از سو استفاده، نداشتن مشکلات آسیب دیدن اثر انگشت، پیشگیری از انتقال بیماری ها به خاطر نبودن هیچ تماسی با افراد را دارد و از برخی معایب آن می توان به کم بودن حافظه نسبت به مدلهای کارت و اثر انگشت و مشکل تشخیص چهره در محیطهایی با نور زیاد اشاره کرد. از این سری دستگاههای حضور و غیاب می توانیم به مدل FC562 اشاره کنیم.

                                                                                                          دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

ملاکهای انتخاب دستگاه مناسب

     برای انتخاب یک دستگاه حضور و غیاب مناسب شرکت و سازمانی که شما نیاز دارید باید فاکتورهایی را در نظر بگیرید که به آن اشاره می کنیم:

 • شیوه تشخیص هویت: با توجه به نوع فعالیت سازمان، اعداد پرسنل و هزینه در نظر گرفته شده تعیین میشود.
 • ظرفیت تشخیص هویت: تعداد پرسنل تعیین کننده ترین فاکتور این معیار است.
 • ظرفیت ثبت تردد
 • امکان کار با باتری
 • قدرت پردازنده و ظرفیت حافظه
 • بستر ارتباط دستگاه با کامپیوتر وشبکه: میتواند TCP/IP، Wi-Fi، USB، Serial Port، اینترنت سیمکارت و… باشد.
 • سهولت کار برای کاربر فنی: سهولت کار با منو ها و تنظیمات دستگاه
 • امکان کنترل ترددها: در ارتباط با سخت افزار ها بتواند ورودی ها و گیت ها را پس از تایید هویت باز کند.

علاوه بر موارد فوق شما می تواند از راهنمایی های مفید کارشناسان متخصص گروه مهندسی رسا برای انتخاب دستگاه حضور و غیاب مناسب بهره ببرید.

از ویژگیهای محصولات عرضه شده توسط گروه مهندسی رسا می توانیم به گارانتی یکساله دستگاهها، عرضه نرم افزار های دستگاهها بدون محدودیت تعریف شیفت و پرسنل، بالا بودن سرعت شناسایی اثر انگشت و چهره و همچنین قیمت مناسب این دستگاهها اشاره کرد.